لغو همایش بزرگداشت نوزدهمین سالگرد شهادت رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری در دانشگاه امام خمینی(ره)…!!

fb2

مراسم گرامیداشت نوزدهمین سالگرد شهادت رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری(ره) در حالی که یک روز قبل از موعد اصلی لغو شده بود با حداقل امکانات در کنار مزار شهدای گمنام دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) برگزار شد. در حالی که تمام هماهنگی های لازم از حدود دو ماه قبل با مسئولین دانشگاه بین الملل امام خمینی (ره) انجام شده بود اما مسئولین دانشگاه مراسم تجلیل از رهبر شهید را در لحظات اخر لغو کردند و دانشجویان با در های بسته ی امفی تئاتر مرکزی مواجه شدند. متاسفانه مسئولین فرهنگی و روابط بین الملل دانشگاه هیچ گونه دلیلی برای لغو این همایش به دانشجویان ارائه ندادند. علاوه بر این دانشجویانی از سراسر دانشگاه های ایران مانند دانشگاههای تهران، مشهد، قم، کاشان، کرج و.. و نیز برخی از مردم شهر قزوین نیز به مراسم دعوت شده بودند که اجازه ی ورود به دانشگاه را نیافتند. دانشجویان نیز مراسم را ایستاده و زیر تابش مستقیم افتاب برگزار و با ارمانهای ان شهید بزرگوار تجدید میثاق کردند. مراسم با تلاوت ایات قران کریم اغاز و با ارائه ی مقالات، اشعار، درود بر رهبر شهید و یارانش و همچنین شهدای گمنام دانشگاه بین الملل امام خمینی (ره) و در نهایت با صدور بیانیه ای اعتراض امیز نسبت به لغو این همایش به پایان رسید. این اقدام نامعقول مسئولین دانشگاه موجی از نارضایتی ها را در رسانه ها در پی داشت.

متن این بیانیه به شرح زیر می باشد:

“تغییر و تحول در جامعه نیازمند نیروی فعال، اندیشمند و انقلابی می باشد. هر فردی در اجتماع می تواند به مثابه یک بنیان تحول باشد. در این بین دانشجو به عنوان قشر جوان، پر انرژی و جویای علم بهترین گزینه برای این حرکت می باشد. دانشجو باید به تحقیق، پژوهش، انتقاد، سازندگی و رشد بیاندیشد تا در آینده به عنوان نیروی متخصص و صاحب نظر تاثیر مثبت در محیط اجتماعی خود بیافریند. به همین منوال دانشگاه نیز باید مهد پرورش دانشجویان فعال و کارآمد باشد و بستری مناسب جهت نیل به این اهداف ایجاد سازد. در تاریخ تغییر و تحولات جهان همیشه شاهد بوده ایم که دانشگاه و دانشجو مصدرهای تحولات و انقلابها در جامعه بوده است. دانشجو با روحیه پرسش گری و انتقادی باید به تحلیل مسائل روز بپردازد و دانشگاه و مسئولین دانشگاه باید در تسریع این روند همیاری نمایند اما امروزه در بعضی از دانشگاه ها شاهدیم که مسئولین به جای همکاری و هم فکری با دانشجویان جهت ایجاد بنیاد تغییر و بهبود بنا به بعضی مسائل شخصی و یا نامرتبط به مخالفت با این رویکرد می پردازند. دانشگاه بین المللی قزوین که همیشه شعار وحدت و برابری مسلمانان و ندای برائت از ظلم و ظلم پذیری را سر می داد می بینیم که امروزه با همایش ها و سمینار های علمی و فرهنگی دانشجویان افغانستانی که هم راستا با شعارهای دانشگاه نیز می باشد مخالفت می ورزد.

همایش بزرگداشت شهید عبدالعلی مزاری (ره) با موضوع وحدت ملی و عدالت اجتماعی نمونه ای بارز از حرکت و پویایی دانشجویان افغانستانی بود که با مخالفت مسئولین دانشگاهی مواجه شد. شهید مزاری (ره) به عنوان بنیان گذار عدالت خواهی و وحدت در تاریخ سیاسی افغانستان بهترین گزینه برای تئوری متحد سازی مسلمانان و جامعه دانشجویی می باشد. اما متاسفانه به دلیل فقدان برنامه ریزی مسئولین و بی توجهی نسبت به این امر برگزاری این مراسم بعد از دو ماه تلاش شبانه روزی عده کثیری از دانشجویان در روز آخر منتفی می شود.

نکته قابل توجه این است که مسئولین بعد از موافقت کامل با برگزاری مراسم، درست ۲۴ ساعت قبل از زمان همایش لغو برنامه را اعلام می دارند.

این بی برنامگی ها و ناهماهنگی ها نشان از مدیریت ضعیف کادر فرهنگی و مخصوصا بخش روابط بین الملل دانشگاه دارد. به این منظور ما دانشجویان خواهان پاسخ قانع کننده و رسیدگی هرچه سریعتر مسئولین ذیربط به این امر می باشیم. همچنین از تمامی میهمانان، سخنرانان، انجمن های علمی و دانشجویی سایر استان ها و تمامی عزیزانی که در این جلسه دعوت بوده اند، و نیز تمامی دانشجویان افغانستانی دانشگاه بین المللی که در این دوماه نهایت همکاری و تلاش شبانه روزی را داشتند عذر خواهی می نماییم .

والسلام علیکم”

site2site

نوشته شده توسط علیرضا احمدی در یکشنبه, ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۴:۵۵ ب.ظ

۱ نظر

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 
  1. +1

    واقعا باید متاسف بود برای مدیران این دانشگاه.این حرکتشان میتواند نشانه ضعف فرهنگی وناکارامدی شان باشد.من اگر جای این دانشجویان بودم به جای مراسم تجلیل ،مراسم تظاهرات علیه عملکرد زشت مدیران این دانشگاه به راه می انداختم.اینها مارا خوب شناخته اند که کاری از دست مان ساخته نیست وهرچه بکنند مختارند.

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه


× 7 = 63